Blog

Hruškovitý typ postavy - čo s tým?

Určite poznáte ten hruškovitý typ postavy, kedy je vrch tela chudý a boky, zadok a stehná veľké. Týmto typom postavy trpia najmä ženy. Zo zdravotného hľadiska je to v poriadku, pretože žena má prirodzene tendenciu priberať do zadku a stehien, zatiaľ čo muž zasa do brucha a stáva sa z neho taký pavúk. Pokiaľ vidíme takéto priberanie, môžem povedať, že je správne a nenaznačuje žiaden problém. U týchto ľudí sa s tou postavou dá pekne pracovať. Pokiaľ je to však naopak, nastáva problém. Pokiaľ žena priberá viac do brucha, ako do zadku a do stehien a muž zasa do stehien a zadku namiesto do brucha, ide o metabolickú poruchu, ktorú treba najprv odstrániť pred procesom chudnutia. Inak sa stane, že vytrápený človek nedosiahne skoro žiadne výsledky, prípadne veľmi minimálne pri takom veľkom úsilí, ktoré do toho vloží. Tých porúch metabolizmu môže byť hneď niekoľko – od neriešenej dlhodobej intolerancie na potraviny cez poruchy orgánov metabolizmu až po baktérie, ktoré napádajú náš metabolizmus.

Barborka mala našťastie ten prvý problém. Oslovila ma niekedy v polovici roka 2016, že by chcela so mnou vyskúšať jeden mesiac trénovať. Po vyplnení dotazníka pred spoluprácou (na diaľku) sa mi už pri čítaní poskytnutých informácii spravil približný obraz jej problému. Na osobnom stretnutí sa mi to len potvrdilo. Keď som videl jej typ postavy (hore naozaj veľmi chudá, úzky pás, tenké ruky a dole väčší zadok a silnejšie stehná) vedel som, že jej s tým musím pomôcť. Preto som jej hneď na prvom tréningu vysvetlil o čo sa jedná v jej prípade a čo bude musieť pre to spraviť, aby sme to dokázali. Dôvera je základom úspechu vážení klienti. A tak sme začali trénovať. Dohodli sme sa len na tréningoch, stravovanie mala docela dobre zvládnuté, i keď detaily sme postupne dolaďovali na tréningoch, kde som jej aj vysvetľoval veľa o strave, aby chápala správne túto problematiku. Pol roka po tom sa nám podarilo nohy a zadok zmenšiť o riadny kus, veď posúďte sami:

Hmotnosť sa znížila o 8kg

Obvod pása sa zmenšil o 6 cm

Obvod bokov (zadku) sa zmenšil o 14 cm

Obvod paže sa zmenšil o 5 cm

Obvod lýtka sa zmenšil o 4 cm


Za toto pol ročné obdobie je treba povedať, že bolo veľa porušení. Rôzne výlety, akcie, dovolenky. Avšak musím Barborku pochváliť, že sa snažila stravovať podľa dohodnutých pravidiel, i keď nie vždy sa jej chcelo :). Keby bola ešte striktnejšia v stravovaní, výsledky by boli ešte výraznejšie.

Ďalej je dôležité povedať, že sme nerobili takmer žiadne nudné kardio na prístrojoch a tréningy boli nastavené vyslovene posilňovacím a silovým štýlom. Cvičili sme len 3x týždenne! Niekedy sa však stalo, kvôli pracovnej vyťaženosti, že sme mali len dva, či aj žiadny tréning v týždni.


TU JE ZOPÁR OTÁZOK, NA KTORÉ NÁM BARBORKA DALA SVOJU ODPOVEĎ:

Spočiatku si sa ozvala len na jeden mesačný program. Teraz spolu trénujeme už pol roka a ešte ďalší pol rok máme pred sebou dohodnutý. Kedy sa to v tebe zlomilo, že chceš pokračovať ďalej?

Ten zlom nastal asi po 2mesiaci našej spolupráce. Výsledky a zmeny boli už viditelné, ja som sa cítila lepšie a hlavne aj okolie začalo pozitívne reagovať.

Na prvom tréningu som sa Martina opýtala, či je vôbec možné za jeden mesiac dosiahnuť nejaké výsledky , odpoveď bola SAMOZREJME. Tak som si povedala, ze asi vie o čom hovorí, a pustili sme sa do toho. A mal pravdu... Na základe toho, som sa rozhodla, že budem pokračovať ďalej.


Ľutuješ takto investované peniaze do seba?

Vôbec nie! Podľa mňa sú to najlepšie investované peniaze do seba, či už po fyzickej stránke alebo psychickej. Tréningy mi dávajú veľa- učím sa ako správne cvičiť, stravovať sa, čomu je treba sa vyhýbať, ale aj ako reagovať v istých problematických situáciách.

Čo je pre teba najťažšie v tréningu? A čo v tréningu nemáš moc rada, no musíš?

Najťažšie? :) Celkovo tréningy sú náročné, každý jeden. Ale ten pocit po tréningu, že som to dala a sama sebe dokázala, že na to mám, a že som zasa o krok bližšie ku svojej vysnívanej postave je na nezaplatenie! Áno, sú cviky, s ktorými nie som veľmi stotožnená a mám ešte s nimi problém, ale v takýchto chvíľach sa zameriam na svoj cieľ a ide to :)

Čo je pre teba najťažšie v stravovaní? A čo v stravovaní nemáš moc rada, ale musíš?

Ja milujem pečivo, kysnuté koláče, všetky druhy ovocia. No a tohto som sa musela zriecť úplne. Takže najťažšie je odolávať týmto nástrahám a vydržať, keď mám na niečo takéto chuť. Vadí mi len to, že musím každý deň variť a stále chodiť s dózičkami na jedlo do práce, haha.

Mala si počas tohto obdobia nejakú krízu? Čo ti pomohlo ju prekonať?

Áno, bola zatiaľ iba jedna, ale poriadna. Bolo to v lete pred dovolenkou, kedy už len napríklad predstava vajíčok na raňajky mi bola doslova odporná. Radšej by som bola hladná, ako ich jesť, haha. Ale krízu mi pomohla prekonať skutočnosť, že za pár dní idem na dovolenku, kde si môžem dopriať všetko, čoho som sa v priebehu 3 mesiacov musela vzdať.Cvičila sa už niekedy predtým s trénerom? V čom je Martin iný?


Áno, v minulosti som mala tú možnosť cvičiť s niekoľkými trénermi. A musím povedať, že nie je tréner ako tréner. Maťo je z nich jednoznačne najlepší.

Martin je v prvom rade profesionál, je vidno, že ho jeho práca baví, vyzná sa v nej. Na každú otázku má odpoveď, nič ho nezaskočí. Páči sa mi na ňom to, že pri každom cviku vysvetlí, aké svaly budem zapájať, na čo sa mám sústrediť. Keď mi nejaký cvik nejde, resp. nevládzem, zmení ho. Do ničoho ma nenúti, je to len o mojom chcení. Nikdy mi nič nevyčítal, ani ma nekarhal, keď som porušila stravu.

Je super motivátor, snaží sa ma podporovať a motivovať, keď už som na konci so silami. A hlavne veľa chváli a to ma motivuje ísť ďalej a vydržať.

A v neposlednom rade je to skvelý človek s dobrým srdcom.


Zmenil sa ti nejako život, po tom, keď si zlepšila svoju postavu a zmiernila svoj problém, z ktorého si predtým mávala stres? Cítiš tú zmenu aj nejako na svojej psychickej stránke?

Určite áno. Už len tie reakcie okolia na moju zmenu si vychutnávam naplno. Cítim sa šťastnejšia, spokojnejšia, pozitívne naladená. A tá radosť, keď si kúpim nohavice zase o číslo menšie je neopísateľná!

A čo tvoj šatník? Ako sa zmenil tvoj šatník?

Kupujem si o číslo menšie tričká a pri nohaviciach je to zmena o dve konfekčné veľkosti, takže super.

Na záver by som chcela len povedať, že netreba sa toho báť. Ženy, ktoré máte podobný problém ako ja, smelo do toho. Klamala by som kebyže poviem, že je to malina, práveže naopak, je to makačka, drina, pot a veľa sebazapierania sa. No najdôležitejšie je veriť trénerovi, vydržať a nevzdať to!

A touto cestou by som sa aj chcela Maťovi poďakovať za ten polrok, to aké pokroky a výsledky som dosiahla, že mal so mnou trpezlivosť a bude mať aj naďalej, haha. Verím, že to spolu dokážeme.

Ďakujem.
Barborka sa ma raz na tréningu spýtala, či je možné do leta 2017 tento problém vyriešiť raz a navždy. Moja odpoveď znela: „Jednoznačne!“ V tom momente som videl, ako sa Barborkina tvár rozjasnila šťastím a radosťou. Takže ideme ďalej, makáme na sebe, lebo nikto nás nezastaví, len my samy. Verím, že sa nič zlé nestane a do leta do dokážeme. Držte nám palce.

S pozdravom Martin

Pokiaľ Vás spoveď môjho klienta oslovila a chcete sa aj Vy začať o seba starať, je jedno, či chcete schudnúť, vybudovať svaly, zvýšiť výkonnosť v nejakom športe alebo sa len cítiť zdravo. Neváhajte a napíšte mi na rohacek@profigure.sk.

Alebo na FB, kde moju fanpage nájdete pod menom Martin Roháček - coach and IFBB atlethe.

Napísali o nás:

Články