Blog

Príprava na súťaž 4. časť - pózovanie a pravidlá kategórie Men's physique

Milí čitatelia, dovoľte mi, aby som sa s vami podelil o svoje súťažné skúsenosti vo fitness, o poznatky a informácie, ktoré som na počas tohto obdobia nadobudol. V dnešnom článku sa Vám budem snažiť vysvetliť pravidlá kategórie Men's physique, v ktorej som súťažím a tiež sposob pózonia v tejto kategórii, nakoľko je to odlišné od typickej kulturistiky. Hlavný rozdiel je v súťažnom oblečení. Namiesto klasických slipových plaviek sa používajú surferské bermudy. Ďalej sa nepózuje v jednotlivých pózach ako sú napríklad široký sval chrbtový z predu a zo zadu, dvojitý biceps z predu a zo zadu, hrudník z boku, triceps z boku, brucho a stehná. Ale hlavné pózovanie a porovnávanie sa robí len v štvrť obratoch. Z predu, z boku a zo zadu. Dve hlavné pózy sú z predu s rukou v bok a zo zadu s rukou v bok.Tiež v tejto kategórii nie je žiadna voľná zostava, teda 30s čas vyhradený pre každého účastníka, kedy si pripraví individuálnu pohybovú zostavu na hudbu a snaží sa ukázať porotcom a divákom svoje telo a svaly v čo najkrajšom prevedení. Tieto základné rozdiely sú jasne obrazovo vysvetlené a popísané v peknej infografike TU.

Keďže je to nová disciplína, ktorá na Slovensku ešte nie je zavedená, zatiaľ funguje najbližšie v susedných Čechách, Maďarsku a Rakúsku, nepodarilo sa mi nájsť žiadneho odborníka, ktorý by mi pomohol s prípravou v pózovaní. Preto som videl u mňa značné rezervy oproti skúsenejším pretekárom. Jediné čo mi ostávalo bolo sledovať videá zahraničných súťažiacich a snažiť sa to aplikovať na seba.Niečo z toho sa mi podarilo, no niektoré pózy sa priznám som nemal natrénované, nakoľko som sa do nich nevedel "uložiť". Opať to však vidím ako skúsenosť, ktorá mi otvorila oči a prinútila ma zapracovať na sebe ešte tvrdšie a poctivejšie. Určite sa nevzdám a neodradí ma to. Tak ako som ušiel celú túto dlhú cestu sám a získal vedomosti a skúsenosti v oblasti výživy a športového tréningu sám pomocou samoštúdia počas vysokej školy, tak som pevne presvedčený, že aj túto tému časom zvládnem. Chce to len čas a naberanie skúseností. Preto som rozhodnutý učiť sa na ďalších súťažiach a postupne sa zdokonalovať. Myslím si, že na to, že som nemal žiadneho pomocníka a bola to pre mňa úplne nová skúsenosť, zvládol som to docela dobre a umiestnenie na 13.mieste z 23 pretekárov nebolo také zlé. Už teraz tvrdo makám na príprave na ďalšie jesenné súťaže a moc sa těsím na naberanie súťažných skúseností a zdokonaľovanie mojho umiestnenia.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom súťaženia, pózovania, rád a tipov mi neváhajte napísať mail na rohacek@profigure.sk.

Alebo na FB, kde moju fanpage nájdete pod menom Mgr. Martin Roháček. Budem sa tešiť na Vašu komunikáciu.

S pozdravom Martin

Napísali o nás:

Články