Blog

Nastavenie individuálneho stravovanie podľa
genetických testov

Žijeme v 21.storočí a poznatky o výžive a stravovaní človeka sa neustále prehlbujú. I keď vládne veľa rozporných názorov, vždy som bol človek, ktorý mal rád vedu a vedecky podložené skutočnosti o našom tele. Mnoho názorov a rôznych stravovacích štýlov vzniklo práve od ľudí, ktorí skúšali na sebe rôzne postupy a metódy stravovania, a keď z toho mali pozitívne výsledky, začali hlásať, že je to ten najlepší spôsob stravovania. Som rád, že som si stále zachoval svoju nezaujatosť voči rôznym stravovacím štýlom, i napriek tomu, že som si ich sám na sebe azda všetky vyskúšal. No čo platí pre mňa, nemusí platiť pre teba. Preto sa snažím vždy ušiť klientovi stravovanie podľa jeho cieľa, možností a potrieb. No i napriek viac ako osem ročnej skúsenosti to nie vždy vyjde podľa mojich či klientových predstáv hneď od začiatku a nejaký čas trvá, kým nájdeme tú správnu cestu a správny stravovací štýl. Konečne nastala doba, kedy nám veda dovoľuje úplne presne určiť parametre stravovania pre každého človeka individuálne na základe genetických testov. Kedysi tieto testy boli veľmi drahé, keď som sa s touto myšlienkou stretol pred piatimi rokmi. Teraz, keď doba pokročila, sme sa dokázali dostať s cenou omnoho nižšie, len na základe počtu ľudí, ktorí majú záujem o kvalitnú výživu svojho tela, ktorých počet neustále rok od roku narastá. Preto mi dovoľ predstaviť ti novinku v oblasti stravovania, ktorú ProFigure momentálne rozbieha na slovenskom trhu v oblasti regulácie hmotnosti. V zahraničí tento koncept funguje už dlhšie, no k nám sa vždy všetko dostane až časom, keďže predstavujeme pre investorov veľmi malý trh oproti napríklad Amerike, Ázii, či dokonca len niektorým európskym metropolám.

Ako to teda celé funguje a čo sa človek dozvie pri našich testoch?Na to, aby si človek dal takto určiť presné stravovanie, nemusí nikam chodiť. Všetko si dokáže spraviť v pohodlí svojho domova. Ako? Od nás dostane súpravu, v ktorej má všetko pripravené. Čo všetko? Okrem iného sú to najmä tri skúmavky s vatovými tyčinkami, pomocou, ktorých si odoberieš vzorky svojich slín. Po odobratí vzorky svojich slín vatové tyčinky dôkladne uzavrieš do skúmaviek, ktoré označíš špeciálnym kódom pripraveným v súprave. Všetky tri skúmavky s odobratými vzorkami slín potom vložíš do pripravenej špeciálnej obálky (krabičky) a pošleš ich do laboratória, ktoré sa nachádza v Rakúsku.

Aké výsledky môžeš očakávať?

V laboratóriu vyhodnocujú z hľadiska génov tri základné parametre:

1. Z čoho priberáš tuk (na ktorý makronutrient si citlivý – ja mám napríklad pomalý metabolizmus a som citlivý na tuky, takže musím mať stravu nastavenú s malým obsahom tukov, ktoré prijímam najmä z rastlinných zdrojov)

2. Aký tvoj presný troj-pomer makronutrientov v percentách (mne vyšlo, že mám jesť až 60% sacharidov denne, tak som to tak začal robiť a je úžasné ako rýchlo spaľujem tuk, predtým som sa trápil rôznymi nízkosacharidovými diétami a vlnami)

3. Pri akej intenzite cvičenia tvoje telo najrýchlejšie a najefektívnejšie spaľuje tuk (mne vyšla najvyššia intenzita cvičenia a teraz nerobím žiadne kardio aktivity, len silový tréning s nízkym počtom opakovaní a vysokou záťažou – už nikdy sa nemusím nudiť pri šliapaní na bicykli alebo chôdze do kopca)

A čo potom?

To nie je zďaleka všetko!!!

K týmto testom je totiž vyvinutá výborná aplikácia, ktorá ti zostaví stravovací program na mieru podľa tvojich výsledkov.

Ako?

Najprv si nastavíš svoj profil, nastavíš si stravovanie, nastavíš si tréning a na základe zadaných kritérií ti aplikácia navrhne tvoj individuálny stravovací plán pre úpravu hmotnosti, ktorú si sám zadáš. Napríklad z 65kg na 50kg. Presne ti rozpočíta koľko týždňov ti bude trvať sa dostať na túto váhu a podľa výsledkov genetických testov ti zostaví jedálniček šitý na mieru, ktorý bude rešpektovať tvoj individuálny pomer sacharidov, bielkovín a tukov.

V aplikácii budeš mať presné recepty, gramáže a množstvo energie bielkovín, sacharidov, tukov, z ktorých sa dané jedlo skladá. Po rozkliknutí daného jedla sa ti otvorí v novom okne presný recept s presnými ingredienciami a postupom prípravy. Recept si môžeš uložiť ako pdf súbor a vytlačiť, čím si môžeš vytvoriť svoj vlastný kuchársky zošit, ktorý bude množstvom a zložením určený práve len tebe! Ak sa ti jedlo nebude páčiť, môžeš si ho vymazať a nahradiť iným jedlom. Buď zo zoznamu, alebo vlastným receptom. Aplikácia tiež umožňuje pridávanie vlastných potravín a vlastných receptov.

Ďalšou vychytávkou tejto aplikácie je nutričná analýza. Je spätná analýza stravovacieho plánu z hľadiska mikronutrientov – minerálov a vitamínov. Mapuje totiž množstvo obsiahnutých vitamínov a minerálov a ich množstva a tvojej dennej individuálnej potreby. Pokiaľ ti nejaké mikronutrienty budú chýbať, aplikácia ťa na to upozorní. Môžeš to potom akútne vyriešiť nejakým doplnkom stravy alebo sa jednoducho v strave zamerať viac na potraviny bohaté na dané potrebné vitamíny, či minerály.

Nákupný zoznam. To je ďalšia z výborných funkcií tejto aplikácie. Označíš si obdobie pre vytvorenie nákupného zoznamu tvojho individuálneho stravovacieho plánu, napríklad na 2 týždenné obdobie. A aplikácia ti presne určí podľa naplánovaného jedálnička potraviny a suroviny s presnými množstvami, ktoré budeš v tomto období potrebovať, a z ktorých si budeš v tomto období pripravovať jedlo. Nákupný zoznam si zase uložíš ako pdf súbor, vytlačíš a zoberieš do obchodu na nákup. Takto máš zaručené, že nekúpiš nič čo nemusíš. To znamená, že šetríš peniaze a zároveň nebudeš mať doma žiadne zbytočné potraviny, ktoré by ťa pokúšali porušiť tvoj stravovací plán. Nie je to ekonomické a zároveň to správne riešenie???

Poslednou funkciou, ktorú by som určite chcel vyzdvihnúť a dať do pozornosti je kalkulačka potravín za odmenu. Z praxe vidím, ako majú ľudia problém porušiť nejaké stravovanie, i keď musia a ja im to naozaj odporučím. Stále sa snažia porušiť nízkokaloricky alebo porušujú s veľkými výčitkami, čo neprospieva ich psychickému stavu, čo sa neskôr odrazí aj na našom procese. Porušiť bez výčitiek je doslova liek na dlhodobé udržanie si peknej postavy. Ja sám nútene porušujem, pretože viem, kedy si to môžem dovoliť. Bežný človek to však ani len netuší, kedy je ten čas. A častokrát je to buď príliš často alebo naopak príliš neskoro. Táto aplikácia ti pomôže porušiť bez výčitiek. Ako to vlastne funguje? Každý stravovací režim sa plánuje podľa tréningového procesu. Keď mám za cieľ trénovať 3x týždenne, tak moje stravovanie pre úpravu hmotnosti bude počítať s tréningom 3x týždenne. Už tak budem mať na konci týždňa vytvorený dostatočný deficit energie, aby som efektívne a rýchlo spaľoval tukové zásoby. Čo ale ak pôjdem cvičiť štyri, či viac krát za týždeň? Dostanem sa do obrovského deficitu, ktoré moje telo jednoducho dlhodobo nevydrží a skončí to neprekonateľnou chuťou na sladké (ktoré bude spôsobovať pravidelné obžerstvo), vyčerpanosťou, poruchou spánku a mnohými inými. Táto aplikácia myslí aj na tento faktor. Takže pokiaľ pôjdem športovať viac ako som si na začiatku plánu zadal, považuje sa to za neplánovanú aktivitu. Všetci sme len ľudia a tiež chceme sociálne žiť a nebudeme predsa odsúvať svojich známych, rodinu, či kamarátov, len preto, že sme si na začiatku zadali, že budeme chodiť cvičiť len 3x týždenne. Takže po neplánovanej aktivite sa jednoducho prihlásim do aplikácie, zadám typ pohybovej aktivity, jej časové trvanie a aplikácia mi vypočíta podľa mojich parametrov približný počet kalórií, ktoré moje telo spálilo pri tejto neplánovanej pohybovej aktivite. To znamená, že vypočítané spálené kalórie navyše musím jednoducho doplniť naspäť do tela, inak by bolo moje telo príliš stresované, čo by sa mohlo obrátiť časom proti mne. A aplikácia ti presne ukáže koľko čoho si môžeš dať za odmenu, aby si doplnil do tela navyše spálené kalórie. Ukáže ti tabuľku rôznych druhov potravín ako napríklad sladkosti, pochutiny, nápoje, ovocie, zelenina a presné množstvo koľko si čoho môžeš dať. Takže sa môžeš jednoducho odmeniť napríklad sladkou odmenou bez výčitiek, pretože vieš, že toto je ešte stále podľa pravidiel stravovacieho a tréningového režimu.

Sám musím povedať, že som rád, že takéto niečo prišlo na Slovensko, lebo to naozaj vidím ako prevratnú vec pre úpravu hmotnosti. Jednak, že to má človek presne určené, čo môže jesť a čo nie. Aký presný trojpomer sacharidov, bielkovín a tukov má mať pri jeho dennom príjme. A pri akej intenzite cvičenia jeho telo najefektívnejšie a najrýchlejšie spaľuje tuk. Pomocou týchto troch výsledkov už nikdy človek nebude strácať čas ani energiu pri úprave hmotnosti, či už ide len o zopár kilečiek alebo niekoľko desiatok. Navyše pomocou aplikácie sa človek zoznámi s vlastným telom , rýchlo pochopí ako funguje proces úpravy hmotnosti a bude sa tešiť zo svojich výsledkov.

Navyše je to jednorázová investícia do seba a svojho zdravia, pretože výsledky sú určené len vám a tie sa nemenia počas života. A navyše dostáva človek neobmedzený celoživotný prístup do aplikácie, v ktorej si môže svoje stravovanie plánovať už po zvyšok svojho života ZADARMO!!!

Pokiaľ ťa táto novinka nastavenia stravovania podľa genetických testov oslovila, neváhaj nám napísať na rohacek@profigure.sk, radi sa s tebou stretneme osobne, všetko ti ukážeme, vysvetlíme a rozhodneš sa, či ju chceš mať doma aj ty.

S pozdravom Martin

 

Napísali o nás:

Články