Knižka pre deti - HRAVO A ZDRAVO :)

Nielen mamičky majú svoje knihy o zdravom stravovaní a životnom štýle. Dnes na rad prichádzajú deti.

A my sme si trošku posvietili na knižku, ktorá je venovaná špeciálne im a ich rodičom. Mgr. Martin Roháček, ktorý je fitnes trénerom a výživovým poradcom s 10 ročnými skúsenosťami a vzdelaním, sa rozhodol, že sa podujme na tvorbu knihy, ktorá vypovie deťom, ako sa má správne jesť a nielen to. Príjemné čítanie 🙂

1.Kde sa vzal nápad pre vytvorenie tejto knižočky? O čom vlastne kniha je?

Jedna moja klientka začala minulý rok s projektom edukatívnych knižiek pre detičky s rôznou tematikou. Dokopy sú teda už štyri vydania a to:

1. Poďme do prírody – učí detičky ako sa správať v prírode, ako chrániť prírodu a pod.
2. Malí záchranári – učí detičky, kam treba volať pri rôznych situáciách, ako postupovať pri úrazoch a pod.
3. Pozor na cestách – učí detičky základy dopravnej situácie a základné pravidlá na cestách
4. Hravo a zdravo – učí detičky ako mať správny životný štýl z hľadiska výživy, pohybu a odpočinku.

Jedného dňa slovo dalo slovo a vznikla myšlienka napísať tematickú knižku pre deti o výžive a pohybe. Tak sme sa dohodli na myšlienke a začali na nej začiatkom tohto roka pracovať. Rád sa zapájam do projektov, ktoré majú význam z hľadiska osvety a pomoci ako spraviť našu spoločnosť stále lepšou.

2. Je podľa Vás situácia so stravovaním detí a celkovým životným štýlom u nás na Slovensku iná, ako v iných krajinách? Vraj sa deti posledné roky málo hýbu

Neviem porovnať situáciu v zahraničí, nemám o tom žiadne informácie. Ale môj názor je taký, že je jedno, kde žijete, všetko je len v našej hlave, ako to máme nastavené a keď budeme chcieť mať zdravý životný štýl, budeme ho mať. Keď nebudeme chcieť na túto sféru dbať, nebudeme tak ani žiť.

Áno, čo sa pohybu týka, tak je to aktuálne všeobecný fakt, že celá populácia trpí nedostatkom pohybu. Tým, že máme svet technológií, tak je pre to dieťa jednoduchšie sedieť niekde a hrať sa na počítači, playstation, ipade a podobne. Deti sa viac nehrajú vonku, ako sme sa my kedysi hrávali. Tak si myslím, že je dôležité zastúpenie rodiča, ktorý vedie dieťa k pravidelnému športovaniu a dohliada na jeho rast. V opačnom prípade verím, že to ide tou ľahšou a pohodlnejšou cestou s tabletom na gauči pred televíziou.

Je jedno, kde žijete, všetko je len v našej hlave, ako to máme nastavené a keď budeme chcieť mať zdravý životný štýl, budeme ho mať.

3. Knižka je venovaná najmä deťom predškolského veku, dá sa však aplikovať nejaká výuka z nej aj na mladšie a staršie deti?

Myslím si, že nebudem ďaleko, keď poviem, že to je taká myšlienka na „nočné čítanie“ rodičov deťom. Tým, že je pekne ilustrovaná, zabavia sa s ňou aj deti, ktoré nevedia ešte čítať. Tie, ktoré vedia čítať, z nej podľa mňa budú mať najviac. Nič sa nevyrovná spôsobu získavania informácií do nášho mozgu ako tomu, keď človek sám niečo číta, vidí a rozmýšľa nad tým. Avšak už starších ako druhákov na základnej škole to podľa môjho názoru zaujímať nebude. A zase to vychádza všetko z nastavenia mysle rodičov. Platí jedno pekné pravidlo, že deti nepočúvajú rady, ale nasledujú príklady. Preto pokiaľ rodič pravidelne nešportuje a nevedie dieťa k rovnakému životnému štýlu, nebude to ani dieťa vykonávať.

Ja jednoznačne musím povedať, že šport vidím ako výborný výchovný prostriedok dieťaťa. Rozvoj vnímame v rôznych sférach: koordinačné schopnosti, kondičné schopnosti, sociálne vnímanie, rozvoj mentálnych schopností, budovanie správnych návykov, rozvoj správnych povahových čŕt.

4. Kde vidíte vy osobne problém v tom, ako sa deti dnes stravujú a prečo sa menej hýbu? Môže to byť aj v nedostačujúcom vzdelávaní detí v tejto oblasti?

Problém je podľa mňa v aktuálnom trhu, ktorý nám ponúka neskutočné množstvo produktov a lákajú detičky na rôzne reklamy a, samozrejme, myslím, že väčšina z nás by prosíkajúcemu dieťaťu splnilo čo chce, pokiaľ nejde o niečo vážne 🙂

Nehovoriac o klamlivých reklamách a predných stranách obalov. Všade je plno cukru, modifikovaných škrobov, konzumuje sa málo čerstvých potravín.

Určite si myslím, že pokiaľ by sa odmalička deťom vštepovali informácie o efektoch výživy na naše telo, určite by sa lepšie o seba starali a pýtali si to od rodičov aj samé.

Podľa môjho názoru, najväčší problém je v nedostatočnom vzdelaní ľudí v tejto oblasti výživy a fungovania nášho tela. Lebo každý človek sa vždy rozhoduje len na základe informácií, ktorými disponuje. Samozrejme, že ten, ktorý nevie, toho to netrápi.

5. Kde sa dá knižočka zakúpiť? 🙂

Knižka nie je verejne predajná, predávame ju len vo svojej réžii cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR TU: KLIKNITE SEM.


Pozrite si VIDEORECENZIU KNIŽKY HRAVO a ZDRAVO :